Haber Detay

İzmir'i Vuran Deprem Sonrası İstanbul'da Gayrimenkul Piyasası Hızlandı.

 6,6 büyüklüğündeki İzmir depremi, uzun süredir beklenen İstanbul depremini de yeniden hatırlattı. Uzmanların İstanbul depremi için tekrar uyarılara başlaması ile birlikte İstanbul'da oturduğu konutun güvenli olup olmadığından emin olmayan vatandaşlar harekete geçti.

KUZEY EGE'DEKi EV VE ARSALARA TALEP ARTIŞI

İzmir'deki son depremin emlak piyasasında diğer depremlere göre etkisinin daha fazla olduğunu söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, İstanbul için açıklanan risk haritasında yer alan riskli ilçelerde yeni binalara taleplerin arttığını kaydetti. Aşa, İstanbul'un biraz daha dışında olan Kilyos, Zekeriyaköy, Demirciköy, Reşadiye, Beykoz, Polenezköy, Şile ve Riva'da da bahçeli müstakil evlerin bulunduğu bölgelerde hareketlenme meydana geldiğini söyledi. 

Depreme dayanıklı, az katlı, sağlam zeminli binalara yönelik bir arayış olduğunu belirten Aşa, bazı vatandaşların İstanbul dışında yaşamayı da düşünerek Ege Bölgesi, Ayvalık, Edremit ve Akçay gibi yerlerden de arsa veya ev aradığını ifade etti. 

 İstanbul'un merkezi denilen bölgelerinde yeni binalarda kiralık daire fiyatlarının 2+1 için 3 bin TL'yi, satılıkta ise 1 milyon TL'yi buldu.

İSTANBUL'DA KİRALIK KONUT ARAMASI YÜZDE 34 ARTTI

İzmir depreminin ardından İstanbul'da yeni konutlara olan talep yüzde 7 oranında artış gösterirken, İzmir'de yüzde 27’lik bir artış gözlemlendi.

Kiralık konut aramalarında son bir haftalık dönemde %34'lük artış meydana geldi. Ümraniye (%48) ve Bahçelievler (%43) yüksek artış oranıyla öne çıktı.

Konut aramalarında ise Çekmeköy, Sarıyer ve Çatalca ilçeleri ön plana çıktı.

MÜSTAKİL EVLER TALEP GÖRÜYOR

Deprem öncesine göre villa aramaları yüzde 23 artarken, müstakil konut aramaları yüzde 55 artış gözlemlendi. Bu artış ile birlikte müstakil konutlara ilgi arttı.