Bitcoin bir tarafa; şimdi moda “Müzayede ve Takas”!

Sanal ortam çılgınlığından gayrimenkul sektörüne geçişi konuşulan “sanal para: bitcoin” gayrimenkul alım/satımlarında dünyanın farklı yerlerinde, ülkemizde kullanılmaya başlandı. Sanal dünyadan; gerçek dünyaya geçişi tartışılan bitcoin, sektörde kullanılsa da dönüşecek bir ülke para birimi aramaya devam edecek gibi gözüküyor.

Seçim sürecine kadar gayrimenkul pazarında kredi hacimlerinde daralma ve satın alma iştahındaki gerilemenin çözüm anahtarı “müzayede ve takas” alternatifleri olacaktır.

Uzun yıllar süren gayrimenkul alım rallisinde şahısların yatırım özellikli gayrimenkul alım hacmi  belli seviyelere erişmiş durumdadır. Konut kredisi/mortage faiz oranlarının psikolojik sınırların üstünde olması ve bir gayrimenkul satarak gayrimenkul alma döngüsünü takas alternatifi ile doldurabilecektir.

Proje satış ofisi istatistikleri satış ofisi ziyaretçilerinin 4’te 1’inin bir gayrimenkul satarak yer alma istek ve taleplerini göstermektedir.

Ancak, bu talepler satış ofislerinde arzu edildiği gibi değerlendirilememektedir. Bu başarısızlığın altında 2. El alternatifleri değerlendirebilecek “emlakcı” alt yapısının olmaması yatmamaktadır.

Müzayede; gayrimenkul sektöründe özellikle ticari gayrimenkul stoklarının değerlendirilebilmesi için günümüzün önemli fırsatı olacaktır.

Bu süreçte, objektif muammen bedel tespitleri önem taşımaktadır. Bu süreci stok yapılarının değerlendirilmesinde görürken, proje aşamasındaki ticari gayrimenkullerin teslim sürecine bağlı satışlarında izlenebilinecektir.

2017 yılında Turyap Holding’de deneyimlediğim müzayede tecrübelerim yaklaşık 1.000 gayrimenkulün, muammen bedellerin kat kat üstünde, 1 milyar Türk Lirası seviyelerinde ciro yakaladığını göstermektedir.

Müzayede başarısında; tecrübe, aktif ve interaktif katılım ve yurt geneline yayılan organizasyon yapısının önem taşımaktadır.

Sonuç olarak; 2018 yılı gayrimenkul sektöründe “takas ve müzayede” alternatiflerinin değerlendirildiği bir yıl olacaktır.

Proje geliştiricileri; bu pazar yarışında geriye düşmemeleri için “takas ve müzayde” çözüm ortaklarını şimdiden değerlendirmeye davet ediyorum.

Bilge Özdemir

 

KAYNAK: https://www.emlakdream.com/bitcoin-bir-tarafa-simdi-moda-muzayede-takas-119492

Bilge ÖZDEMİR HABER TURYAP,TURYAP HABERLER BİLGE ÖZDEMİR TURYAP HABER