EMLAKÇILAR YASA İÇİN ANKARA YOLUNDA

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, Türkiye genelinde 18 oda ve 22 derneğin imza attığı 'Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı'nın yasalaşması için Ankara'ya gideceklerini belirtti.

EV ALIP KİRAYA VEREN, PARASINI 21 YILDA KAZANIYOR

IMF'nin araştırmasına göre Türkiye'de satılık konutların fiyat artışı kira artışının yüzde 42 üzerinde. İstanbul bölgelere göre incelediğinde konuta yatırım yapıp kiraya verenlerin parasını ortalama 21 yılda geri alabildiği görülüyor. Göztepe, Etiler, Altunizade gibi bölgelerde bu rakam 27 yıla ulaşıyor.

HAYALLER 200 BİN, HAYATLAR 360 BİN LİRA

Hurriyetemlak.com verilerine göre İstanbul'da ev arayan kişiler en fazla, 100 metrekarelik, 3+1 ve maksimum 200 bin liralık ev arıyor. İstanbul'da ise bu büyüklükteki evlerin ortalama fiyatı 360 bin lirayı aşıyor.

Y KUŞAĞININ BEKLENTİSİ KÜÇÜK ve TASARRUF ODAKLI KONUTLAR

ULI (Urban Land Institute) tarafından yayınlanan ''Y Kuşağı Amerika'nın Yeni Konut Dalgası'' başlıklı araştırma gençlerin konut sektörü ile ilgili ilişkisini mercek altına aldı. Dünyada sayıları 2.2 milyara ulaşan Y kuşağının beklentileri arasında son yılların trendi küçük, kullanışlı ve tasarruf odaklı konutlar geliyor.

TURYAP, EUROPEAN BUSINESS AWARDS'TA

Turyap, Avrupa'nın önde gelen iş dünyası liderleri, akademisyenler, basın ve devlet adamları tarafından desteklenen Avrupa İş Dünyası Ödülleri'nde (European Business Awards-EBA) 2015-2016 Türkiye Ulusal Şampiyonu oldu

Emlak Pazarı Dergisi Emlak Pazarı uygulaması appStore'da Emlak Pazarı uygulaması Google Play'de

Deniz Çağlar

Editörden / Şubat 2016

Bahar mevsimi emlak sektörünün hareketli döneme geçtiği mevsimdir. Kampanyalar başlar, reklamlar çoğalır, satış ofisleri bu mevsimde daha çok ziyaret edilir...

2016 yılından emlak sektörünün beklentisi oldukça fazla. Biriken ve çözümü beklenen konular var. Yeni imar kanunu, emlakçılık yasası, kentsel dönüşümle ilgili sürecin hızlanması, konut kredilerinde indirim beklentisi...

Saydığım bu konular sektör açısından acil düzenlenmesi gereken konular. Özellikle, kentsel dönüşümle ilgili sürecin hızlanması. Zira, son 30 yıllık süreçte yapılan bina stoklarımız artık ekonomik ömrünü tamamlama sürecine girmiş durumda. Bu binaların herhangi bir tehlikeye yol açmadan ve şehir planlarının düzenlenmesi koşuluyla ada bazlı dönüşümü ana hedef olmalı.

İstanbul'da artan sosyal donatı alanları ihtiyacı oldukça fazla. İlçe bazlı değerlendirme yapıldığında yeşil alan, dinlenme tesisleri, okul, hastane, spor tesisleri en temel ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu pencereden bakıldığında, İstanbul ilçelerinin çoğunda sosyal donatı alanlarının eksik olduğunu görüyoruz.

Yaşadığımız kentler insanın yaşam kalitesini şekillendiriyor. Düzenli ve planlı alanda yaşayan insanlarla düzensiz ve plansız alanda yaşayanlar arasında davranış farklılıkları var.

Kentsel dönüşümün sadece ticari bir faaliyet olmadığını ve bu faaliyetlerin sosyal boyutu da değerlendirilmeye alınmalı. Düzenli oluşturulan şehirlerin yapı stokları da birgün ömrünü tamamlayacaktır. Ancak yenilenme zamanlarında enerjimizi daha az harcayacağımız unutulmamalı.

Gelecek kuşaklara bırakacağımız mirası düşünerek şehirlerin dönüşümüne öncülük etmeliyiz.

Turyap Genel Müdürlük: 19 Mayıs Cad. Doktor İsmet Öztürk Sok. Şişli Plaza Ofis Blokları Blok Kat: C1 Şişli 34360 İstanbul • Tel: 444 27 80 • Faks: (0212) 380 22 90 • iletisim@turyap.com.tr Haylaz |o_o| Robot